1. /
  2. Новини
  3. /
  4. НА КОЛЕГІЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ...

НА КОЛЕГІЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ РОЗГЛЯНУЛИ АНАЛІЗ РІВНЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ РЕГІОНУ ТА ПОГАШЕННЯ ЇЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ НА ПІДПРИЄМСТВАХ ОДЕЩИНИ

22 лютого 2022 року під головуванням голови обласної державної адміністрації Сергія Гриневецького проведено засідання колегії обласної державної адміністрації у роботі якої взяли участь члени колегії, керівники структурних підрозділів Одеської обласної державної адміністрації, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та територіальних громад.

Про погашення заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах області, стан підвищення рівня заробітної плати та легалізації зайнятості населення у територіальних громадах регіону доповів директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської ОДА Дмитро Радулов.

«Середньомісячна заробітна плата штатних працівників на підприємствах Одеської області за січень-грудень 2021 року становила 12 326 грн. Серед регіонів України наша область займала 11-12 місце.

За рівнем середньомісячної заробітної плати Одеська область знаходиться у лідерах серед регіонів України займаючи з 4 до 6 місця в галузях: транспорт – 15,2 тис грн (4 місце), мистецтво та спорт – 11,5 тис грн (4 місце), фінансова та страхова діяльність – 19,7 тис грн (5 місце), інформація та телекомунікації – 16,5 тис грн (6 місце).

Рівень середньомісячної заробітної плати у 2021 році (розрахунково) у районах області становив: Одеський район – 11 836 грн, Роздільнянський район – 10 102 грн, Подільський район – 9 652 грн, Білгород-Дністровський район – 9 385 грн, Березівський район – 9 559 грн, Ізмаїльський район – 9 194 грн, Болградський район – 9 043 грн.» – зауважив Дмитро Радулов.

В ході своєї доповіді керівник профільного структурного підрозділу ОДА надав комплексну статистичну характеристику поточної ситуації у зазначеній сфері. Згідно з офіційними статистичним даними станом на 01.01.2022 р. чисельність населення працездатного віку (15 – 59 років) в Одеській області становила 1029,2 тис. осіб, загальна кількість працюючих – 810,7 тис. осіб, кількість пенсіонерів – 569,3 тис. осіб. Наразі спостерігаються декілька основних тенденцій: зменшення кількості пенсіонерів у зв’язку із змінами пенсійного законодавства та збільшенням пенсійного віку; зменшення середньооблікової чисельності штатних працівників в еквіваленті повної зайнятості; збільшення кількості офіційно працевлаштованих, включаючи легалізацію працівників, які оформлені на 0,5% та 0,25% ставки.

Окрім того, чимало роботодавців ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати і змушують найманих робітників працювати на невелику зарплату, а часом зовсім не декларуючи оплату їхньої праці. Бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку, витрат, видають працівникам зарплату в «конвертах». Існує декілька основних схем якими користуються недобросовісні роботодавці:

1.         З метою оптимізації податкового навантаження більша частина фонду заробітної плати виписується у вигляді зарплати на одного або кількох вищих керівників для зменшення виплати ЄСВ за рахунок значного перевищення верхньої межі його нарахування.

2.         Оплата праці за рахунок «чорного кешу», згенерованого самим підприємством, переважно у сільському господарстві, будівництві, торгівлі.

3.         Використання псевдо-ФОП 3 групи для отримання готівки.

4.         Робота через конвертаційні центри.

Тобто без цих механізмів незаконного отримання готівки виплата заробітної плати у «конвертах» була б значно ускладненою та економічно недоцільною.

Департаментом екномічної політики та стратегічного планування ОДА розроблено методичний посібник про основні новели Закону України від 30.11.2021 № 1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень». Цей посібник вже розповсюджується серед громад з відповідними роз’ясненнями.

Проблемним питанням залишається заборгованість з виплати заробітної плати. Одеська область займала 16 місце серед регіонів країни станом на 1 січня 2022 року. Сума заборгованості складала 2,0% від загальної по Україні. На 1 лютого 2022 року заборгованість з виплати заробітної плати становить 55,5 млн грн, що на 9 660,5 тис грн (14,8%) менше ніж на 1 січня 2022 року. Тенденція до зменшення її суми спостерігається з серпня 2021 року.

За результатами обговорення, голова обласної державної адміністрації доручив районним державним адміністраціям, структурним підрозділам обласної державної адміністрації та рекомендував долучитися до виконання територіальним громадам області систематично проводити роботу з керівниками, представниками власників або органів управління підприємств, установ та організацій, що мають заборгованість з виплати заробітної плати та податків до бюджету, також проводити роботу з керівниками суб’єктів господарювання щодо підвищення рівня заробітної плати працівникам підприємств, організацій, установ до рівня не нижче середньогалузевого по області.

З презентаційними матеріалами доповіді можна ознайомитися тут.